Innowacyjny koncern

Toray Industries, Inc.

    Koncern Toray został założony w roku 1926 i działa globalnie. Prezesem koncernu jest Akihiro Nikkaku. Toray posiada zakłady produkcyjne oraz oddziały handlowe zlokalizowane w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Najważniejsze obszary działalności Toray to produkcja włókien syntetycznych, włókien węglowych, tworzyw sztucznych, folii oraz surowców chemicznych, farmaceutyków. Wiele produktów wytwarzanych jest przy użyciu własnych, opatentowanych przez Toray, technologii polimerowych i szeroko wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym, produkcji opakowań, przemyśle tekstylnym, motoryzacyjnym i lotniczym.

TORAY WATERLESS PLATE™ to materiał na płyty drukarskie, który umożliwia druk offsetowy bez użycia środka zwilżającego. Ponieważ z łatwością osiąga wysoką jakość druku, wykazuje duże możliwości w zakresie redukcji makulatury, usprawnienia produkcji i redukcji kosztów. Ponieważ nie generuje płynnych odpadów w procesie drukowania, przyczynia się do ochrony środowiska.

Poniżej, przedstawione są rzeczywiste wartości makulatury w drukarni używającej technologii druku Waterless i konwencjonalnej.

Raster druku konwencjonalnego
Raster druku Waterless

      Istotnym parametrem koniecznym do kontrolowania podczas druku jest utrzymanie stałej temperatury układu płyta-farba. Maszyny drukujące w technologii Waterless powinny być wyposażone w układ kontroli temperatury i chłodzenia zespołów drukujących. Po zapewnieniu stałej temperatury, proces druku w zasadzie nie wymaga dalszej interwencji drukarza i nie wymaga od niego wielkich umiejętności. W Japonii podjęto z sukcesem próby zautomatyzowania drukowania bez obecności drukarza. Firma Toray produkuje płyty Waterless do naświetlania w urządzeniu CtP z laserem termicznym jak i kopioramie UV, wersja analogowa.

Płyty Waterless CtP

 

Płyta Waterless PRIXIA

 

Technologia druku
i chemia

 

Tajemnica Sukcesu technologii Waterless

      Firma Toray Industries Inc. to czołowy producent płyt do druku bezwodnego (Waterless) na świecie. Opracowany przez firmę Toray system druku, który używa silikonu, eliminuje tradycyjne roztwory nawilżające, zawierające często szkodliwy alkohol izopropylowy. Warstwa silikonu na powierzchni płyty Waterless jest hydrofobowa i pełni taką samą funkcję jak roztwór nawilżający w druku konwencjonalnym. Ten rewolucyjny system druku jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale zapewnia niespotykaną w tradycyjnej technologii jakość druku i znacząco poprawia wydajność produkcji. Portfolio produktów Toray jest idealnie przystosowane do produkcji szerokiego asortymentu wydruków, począwszy od opakowań, laminowanych kart plastikowych oraz etykiet, po druki zabezpieczone mikrodrukami oraz druk na różnego rodzaju podłożach niewsiąkliwych.  W technologii tej stosuje się specjalne farby do druku bezwodnego. Zdecydowanie wyższa jakość druku w porównaniu z technologią konwencjonalną, osiągana jest poprzez dużo


Z lewej, Pan Mitsunori Hayashi, który kierował działem graficznym Toray Graphics w regionie EMEA i obu Ameryk z siedziby firmy w Czechach, powrócił do Japonii, AKON bardzo dziękuje za współpracę. Z prawej, Pan Kaoru Ueda, dyrektor ds. dywizji Toray Graphics w Toray Textiles Central Europe w Czechach

ostrzejszy punkt podczas nakładania farby, spowodowany wyeliminowaniem zjawiska rozmazywania krawędzi przez wodę. Oznacza to też zmniejszenie efektu przyrostu punktu.

Podczas drukowania technologią Waterless nie jest wymagany czas na ustawienie balansu farba-woda na etapie przygotowania maszyny drukarskiej do druku konkretnego zlecenia, przez co skraca się znacząco czas jego wykonania. W rezultacie w procesie produkcji generowana jest bardzo mała ilość makulatury. Ma to istotne znaczenie podczas drukowania na drogich podłożach np. tworzywa sztuczne.

Z lewej, Kaoru Ueda, Dyrektor Oddziału Toray Graphics w Toray Textiles Central Europe w Czechach i z prawej, Junichi lshii Zastępca Dyrektora, odpowiedzialny za Dział Sprzedaży i Marketingu Toray Graphics Division w Toray Textiles Central Europe

Historia rozwoju koncernu TORAY

Od powstania firmy w 1926 roku do dnia dzisiejszego ….

Standaryzacją i promowaniem technologii Wterless zajmuje się organizacja Waterless Printing Association (WPA), której znakiem rozpoznawczym jest logo Motyla. Logo WPA pojawia się na większości drukach wykonanych w technologii Waterless, co świadczy o wysokiej jakości produktu.