TECHNOLOGIA

CO TO JEST DRUK BEZWODNY TORAY WATERLESS?

Druk prostszy, lepszy, bardziej ekologiczny

   Konwencjonalny „mokry” druk offsetowy wymaga dwóch płynów – farby i wody (roztworu zwilżającego) do reprodukcji obrazu. Jednakże zarządzanie dwoma różnymi płynami w maszynie drukarskiej jest z założenia bardziej złożonym procesem, co sprawia, że praca drukarza jest znacznie trudniejsza.

  Druk bezwodny jest alternatywnym systemem druku, który działa na standardowych maszynach offsetowych. Kluczem do druku bezwodnego jest płyta, która wykorzystuje odporną na farbę powłokę silikonową, aby wyeliminować potrzebę stosowania roztworu nawilżającego.

Konwencjonalny druk „mokry”

Roztwór zwilżający (pokazany na niebiesko, poniżej po lewej) jest używany do odpychania farby (w kolorze magenta). W rezultacie z maszyny wypływa zanieczyszczona woda.

Druk bezwodny

Polimer silikonowy (w kolorze zielonym) jest używany do odpychania farby. W procesie drukowania nie jest wymagana mieszanina wody, alkoholu lub jego substytutu.

Dzięki wyeliminowaniu z procesu drukowania roztworu nawilżającego, system druku bezwodnego zapewnia poprawę wydajności, jakości i jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Zalety druku bez wody

 • Szersza przestrzeń barwna z bogatszymi i żywszymi kolorami
 • Ostrzejsze punkty i gęstsza reprodukcja
 • Stosowany do druku najwyższej rozdzielczość, druku soczewkowego i stochastycznego FM
 • Możliwość drukowania na tworzywach sztucznych, foliach i innych niechłonnych podłożach
 • Druk bezwodny jest rozwiązaniem dla myślących przyszłościowo drukarzy, którzy chcą być kojarzeni z prostszym, lepszym i mniej marnotrawnym procesem drukowania

Druk bezwodny łatwy do wdrożenia

Druk bezwodny wymaga standardowego sprzętu. Większość drukarni offsetowych powinna być w stanie przestawić się na druk bezwodny przy minimalnych nakładach i szkoleniach.

 • Naświetlarka do płyt z laserem termicznym (830nM)
 • Maszyna offsetowa z możliwością regulacji temperatury wałków farbowych
 • Wywoływarka Toray lub kompatybilna do płyt bezwodnych (24″ lub 44″)


Korzyści dla środowiska

Eliminując szkodliwe ścieki i redukując ilość makulatury, druk bezwodny jest procesem bardziej ekologicznym.

Optymalna jakość

Płyty do druku bezwodnego oferują ostrzejsze punkty, szerszą przestrzeń barw i wyższą rozdzielczość niż konwencjonalne płyty offsetowe.

Większa wydajność

Płyty bezwodne zapewniają lepszą kontrolę i stabilność, co skutkuje jednolitą jakością druku i koloru.

Druk bezwodny vs konwencjonalny

Zalety druku bezwodnego w porównaniu z konwencjonalnym są sprawdzone i przeanalizowane.

Więcej niż druk na papierze

Druk bezwodny jest w stanie drukować na tworzywach sztucznych, foliach, metalach i innych niechłonnych podłożach.

Druk UV Waterless

Płyty bezwodne Toray są przygotowane do druku UV, co zwiększa możliwości realizacji, przyspiesza produkcję i zapewnia natychmiastowe schnięcie.

Co jest konieczne do wywołania płyty Toray?

Płyty offsetowe do mokrego druku konwencjonalnego wywoływane są przy pomocy roztworu wywoływacza. Dla płyt Waterless Toray z warstwą silikonu, jako powierzchni niedrukującej, potrzebujemy wstępnej obróbki i czyszczenia w specjalnej wywoływarce.

Konstrukcja płyty:

 1. Przezroczysta folia ochronna
 2. Warstwa gumy silikonowej
 3. Światłoczuła powłoka fotopolimerowa
 4. Powłoka podkładowa
 5. Podłoże aluminium


Uproszczony schemat naświetlania promieniem lasera w urządzeniu CtP. Widać tu głębsze miejsca drukujące i nie drukującą warstwę silikonu.

Ile potrzeba wywoływacza do wywołania płyty?

Istotna jest ilość chemii znajdującej się w tankach wywoływarki. Pełen zbiornik obróbki wstępnej zawiera 20 litrów w sekcji aktywatora. Pełen zbiornik po obróbce wstępnej zawiera 20 litrów w sekcji barwienia. Pomiędzy sekcją obróbki wstępnej i po obróbce jest minimalna ilość wody do płukania. Z jednego napełnienia zbiorników można wywołać około 5000 m2 płyt Waterless. W celu przedłużenia żywotności chemii obróbki wstępnej, można ją regenerować, dodając świeżej chemii. Siłę wywoływania można sprawdzać za pomocą specjalnego zestawu. Płyty możemy wywoływać zarówno ręcznie, jak i w wywoływarce. Na czyszczenie i konserwację wywoływarki potrzebujemy bardzo małe nakłady czasu i kosztów w porównaniu z offsetem standardowym. Wywoływarki projektowane są do długotrwałej produkcji.

Przygtowanie płyty Toray Waterless